klinika@bemowo-wet.com.pl +48 22 638 39 14 Klinika jest czynna całą dobę

Endoskopie

Wykonujemy badania endoskopowe: kanału słuchowego, jam nosowych, gardła, tchawicy, przełyku, żołądka oraz kolonoskopie psów i kotów. W wyjątkowych sytuacjach także duodenoskopie.

Endoskopia pozwala na prawie bezinwazyjne oględziny stanu faktycznego badanego odcinka ciała, pobranie próbek do badania mikrobiologicznego, histopatologicznego, czy cytopatologicznego bezpośrednio ze zmienionych miejsc. Możliwe jest także wykonanie badania mikrobiologicznego i cytologicznego BAL (popłuczyn oskrzelikowo-pęcherzykowych) bardzo istotne w szczegółowej diagnostyce schorzeń śródmiąższowych płuc.

Stosunkowo częstym wskazaniem do wykonywania endoskopii jest usunięcie ciała obcego, zarówno z żołądka, przełyku, a także z dróg oddechowych, w tym jam nosowych, czy przewodu słuchowego. Zabieg ten pozostawia zwierzę praktycznie bez powikłań, bez konieczności wykonywania zabiegu chirurgicznego, co pozwala uniknąć jego wszelkich następstw.

Badanie endoskopowe wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, dlatego konieczne są aktualne wyniki podstawowych badań krwi, a zwierzę musi być na czczo (minimum 8 godzin bez jedzenia). Powyższe zalecenia nie dotyczą przypadków ostrych, takich jak np. usunięcie ciała obcego.

W przypadku kolonoskopii przygotowanie pacjenta jest bardziej skomplikowane w celu uzyskania szczegółowych informacji prosimy o wcześniejszy kontakt z lekarzem przeprowadzającym zabieg.

Badania endoskopowe przeprowadza lek. wet. Paweł Kowalczyk