Leczenie schorzeń układu kostnego
Istnieje kilka schorzeń układu kostnego występujących u zwierząt młodych. Dotyczą one zarówno psów ras małych jak i dużych, a także kotów.
Panosteitis (inaczej zapalenie kości wieku młodzieńczego) występuje najczęściej u psów ras dużych i olbrzymich do około 2-go roku życia. Prawdopodobną przyczyną tej choroby jest zbyt duża ilość białka i kalorii w pokarmie. Objawami tej choroby są: kulawizna na jedną lub więcej kończyn, ból przy omacywaniu kończyn (kości długich), niechęć do ruchu.
Leczeniem z wyboru jest podawanie środków przeciwzapalnych, ograniczenie ruchu i zmiana diety na niskobiałkową
Dysplazje. Występuje kilka rodzajów dysplazji u psów i kotów, ogólnie możemy je podzielić na dyspazję stawu łokciowego i dysplazję bioder. Do ras psów predysponowanych do dysplazji zaliczamy m.in.: labradory, golden retriever, owczarki niemieckie, bernardyny, nowofunlandy, rottweilery, a wśród kotów np. main coon’y. Nie są to jednak jedyne rasy, które mogą być dotknięte dyspazją- choroba ta dotyczy głównie psów ras dużych, szybko rosnących. Objawami są: kulawizna, niechęć do ruchu, objaw „zastania się” kończyny po długim leżeniu.
Do stwierdzenia dysplazji konieczne jest wykonanie zdjęć RTG w znieczuleniu. U psów ras predysponowanych zalecamy wykonanie badania kontrolnego już w wieku około 3-4 m-cy. Dysplazje leczy się w większości przypadków operacyjnie, jeśli wiek lub stan zwierzęcia na to nie pozwala można prowadzić leczenie zachowawcze.
Wrodzone zwichnięcie rzepki u psów ras małych i miniaturowych. Najczęściej schorzenie to obserwujemy u ras: yorkshire terier, pudel miniaturowy, chihuahua, pekińczyk, boston terier, buldożek francuski, king charles spaniel, chow-chow, shar-pei. Polega ono na zwichaniu się rzepki na stronę przyśrodkowa. Początkowo są to zdarzenia incydentalne, jednak nieleczone mogą doprowadzić do trwałego zwichnięcia się rzepki, która później może być nastawiona jedynie operacyjnie. Objawami są kulawizna, niemożność obarczania kończyny, częste podkurczanie kończyny. Leczeniem z wyboru najczęściej jest zabieg operacyjny.
Choroba Calve-Legg-Perthesa (aseptyczna martwica głowy i szyjki kości udowej) jest to choroba, która występuje u psów ras małych i karłowatych- yorkshire terier, west highland terier, terier szkocki, pudel miniaturowy, maltańczyk. Jej przyczyną są zaburzenia unaczynienia nasady głowy kości udowej- dochodzi do jej martwicy i zniekształceń. Do objawów należą: kulawizna utrzymująca się przez okres 3-4 miesięcy, bolesność przy ruchach bioder oraz zaniki mięśniowe na kończynie, której choroba dotyczy, a której zwierzę nie obarcza. Do potwierdzenia lub wykluczenia tego zaburzenia niezbędne jest wykonanie badań RTG. Leczeniem z wyboru jest zabieg usunięcia głowy i szyji kości udowej.
Krzywica jest choroba wieku szczenięcego obserwowaną szczególnie u psów ras dużych, szybko rosnących. Jej przyczyną jest niedobór wapnia i wit. D3 w diecie. Obecnie, w dobie zbilansowanych karm dla zwierząt problem ten spotyka się niezwykle rzadko. Do przyczyn krzywicy może również należeć silne zarobaczenie szczeniąt oraz inne choroby przebiegające z zaburzeniami wchłaniania witaminy D3. Choroba ta rozwija się powoli. Do jej objawów należy powiększenie stawów skokowych i nadgarstkowych, kulawizna, niechęć do poruszania się, bolesność kończyn, w późniejszym czasie łukowate wygięcie kości kończyn. Należy pamiętać, że w przypadku niektórych ras psów takie wygięcie kończyn jest normalne. W przypadku podejrzenia krzywicy należy wykonać badanie RTG, dodatkowo możliwe jest zbadanie poziomu wapnia i fosforu we krwi w celu potwierdzenia lub wykluczenia diagnozy.